Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan 81 ile Covid-19 genelgesi – HaberEvi Tüm Haberler

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre bakanlık, Covid-19 tedbirleri zarfında gönderdiği genelgede, özellikle bakımevi ve engelli bakım merkezi ile çocuk evleri sitesi ve bu kurumlarda çalışan personele karşın şubat ayından itibaren uygulanan sıkı tedbirlerin ilerleyen günlerde de devam edeceğini hatırlattı. Alınacak önlemler ve uygulamalar ile ilgili kuralların hatırlatıldığı genelgede, şu uyarılara yer verildi:

“Bu kurumlarda çalışan personelin vardiyaları ilk önce 14 jurnal dönemler olarak düzenlenmeye devam edilecek. Hastane dönüşünde izolasyon süresi ise 14 olarak uygulanacak. 14 gün yalıtım mümkün yok ise en düşük 10 gün izolasyon yapılacak. Nisan ayından bu yana yapılan, personele çalışmaya başlamadan önce uygulanan PCR testi tekrar devam edecek. Vardiya öncesi deneme yapıldıktan sonra kişilerin tam yalıtım kurallarına uyarak izole olmaya devam etmesi, deneme sonucu açıklanmadan personelin çalışmaya başlatılmaması, yapılan PCR deneme sonucu negatif olarak bildirilen personelin alıştırma alanına alınmasına özen gösterilecek.”

SOSYAL ETKİNLİKLERE İZİN VERİLMEYECEK

Kurumda çalışan personelin birbirleriyle sosyalleşmesinin muhtemel olduğu değin sınırlı düzeyde tutulacağı açıklanmış genelgede, şunlar kaydedildi:

“Kişilerin toplu olarak bir arada yemek yemek yemeleri engellenecek. Bakanlığa ast yerlerde sosyal etkinliklere müsade verilmeyecek. Kuruluşlara ivedi durumlarda alınan misafirlerin kesinlikle 14 gün süre ile izole edilmesi, 14 günlük izolasyon süresi sonunda test yapılması ve test sonucu olumsuz olarak bildirilen şahısların odalarına alınması sağlanacak. Hastanede yatarak tedavi görenler tedavilerinin tamamlanması ve ardından 24-48 saat ara ile yapılacak iki PCR test negatifliğinin görülmesinden sonradan hastaneden taburcu edilecek. Temaslı olarak tespit edilen şahısların izolasyonlarının bulundukları yerlerde tek kişilik alanlarda yapılması, tek kişilik alanlarda olası yok ise en az sayıda birey ile olacak şekilde izolasyonları sağlanacak. Temaslı takipleri, temaslı algoritmasına göre yürütülecek.”

sizin için www.haberevi.org sitesi özenle haber araştırıp yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir