AİHM’den Türkiye’ye Ahmet Şık cezası – HaberEvi Tüm Haberler

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Cumhuriyet Gazetesi muhabirliği döneminde, terör örgütü propagandası gerçekleştirmek suçundan yaklaşık 400 gün cezaevinde tutulan, gazeteci Ahmet Şık’ı haklı buldu. Mahkeme, Türk hükümetinin, İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) ‘özgürlük ve emniyet haklarını’ aranjör 5’inci maddesiyle ‘ifade özgürlüğünü’ aranjör 10’uncu maddesini ihlal ettiğine hükmederek Gazeteci Şık’a, 16 bin avro manevi tazminat ödemesine hükmetti.

AİHM'den Türkiye'ye Ahmet Şık cezası

Fetullah Tebessüm Eden tarikatının devlet ve ordu içinde örgütlenmesini taşıyan bir kitabı basılmadan toplatılan, daha sonra da Cumhuriyet Gazetesi’nde yaptığı haberler ve sosyal medyadan paylaştığı mesajlar nedeniyle “örgüt propagandasından” takriben 400 gün tutsak kalan Ahmet Şık, AİHM mücadelesini kazandı.

VOA’dan Özlem Çakır’ın haberine göre AİHM, 4 yıldır süren yargılama sürecinin arkasında, Ahmet Şık’ın, FETÖ/PYD ve DHKP-C örgütlerinin propagandasını yaptığı iddiasıyla tutuklanarak 13 ay 7 gün hapsedilmesinde, “hiçbir haklı tereddüd veya ” bulunmadığının tespit edildiğini belirtti.

Duruşma, Şık’ın gazetecilik görevini yaptığı halde, terör propagandası suçlamasıyla tutuklanmasının hiçbir haklı kesin olmama ya da delile dayanmadığını, bu nedenle AİHS’in “tutukluluğun yasallığına süratli karar verilmesini” düzenleyen 5/1 maddesinin ihlal edildiğine karar verdi.

Şık’ın mesleğini yapma hakkına aracısız olarak müdahale edildiğine dikkat çeken AİHM “Duruşma Ahmet Şık’ın tutukluluğunun hakiki nedenlere dayalı olmadığı sonucuna vardığını hatırlattı. Ayrıca, Türk Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu’nun 100. maddesi, bir kişinin oysa bir kabahat işlediğine dair enerjik bir şüpheye yol açan gerçeklere dayalı kanıtlar olduğunda tutuklanabileceğini not eder. Bu durumda, akla yatkın nedenlerin yokluğu, güçlü şüphenin yokluğunu göstermektedir” denildi.

Yüksek Duruşma, Anayasa Mahkemesi’nin Şık’ın temyiz başvurusuna ilişkin başvurusunun kararını yaklaşık 2 sene 3 ay daha sonra vermesinin de bir önemi kalmadığını, zira Şık’ın bu tarihten önce terhis edildiğini de vurguladı. Ama gazetecinin durumu hakkında geç karar verilse bile, darbe girişimi sürecinde yaşanan OHAL döneminden, fazla sonradan deha tutuklu kalan Osman Kavala dosyasından farklı olduğu belirtildi. böylece de AİHS’in 5/4 maddesine ve Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş hakkında, “politik nedenlerle muhalefeti susturmak için tutukluluğu bir zorlama aracı olarak kullanmasını” düzenleyen 18’inci maddeye aykırı olmadığı kararı verildi.

AHMET ŞIK: ZERRE DEK ŞÜPHEM YOKTU

VOA Türkçe’ye konuşan Ahmet Şık “Buradan açıklama özgürlüğü maddesinin ihlal edildiği konusunda zerre değin şüphem yoktu. Fakat burada benim için önemli olan 18’inci maddeden ötürü Türkiye’nin cezalandırılması yönünde zinde bir karar çıkması idi. Ama böyle bir karar çıkmadı. AİHM’in itibarı ile Türkiye’nin itibarı birbirine yakın gidiyor nasılsa” dedi.

Tarafların AİHM kararını Büyük Daire’ye götürme hakkı bulunuyor. Ahmet Şık ya da Türk Hükümeti’nin kararı temyiz etmek için 3 ay süresi var.

sizin için www.haberevi.org sitesi özenle haber araştırıp yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir