Abdulkadir Selvi yazdı: Yeni sürecin kodları – HaberEvi Tüm Haberler

Reform sürecinin, bir yol kazasına kurban verilmemesi için maksimum derecede özen gösterilmesi gerekiyor.

Çünkü yaşadıklarımız bize gösterdi ancak reformlar olmadan işler yürümüyor. Türkiye’nin tek çıkış yolu reformlardan geçiyor. Şu da bir reel ki Erdoğan’dan diğer bu değişimi yapabilecek bir lider görünmüyor.

SÜRECİN DİNAMİKLERİ

Yeni sürecin dinamiklerinin dürüst anlaşılması gerekiyor. İki sûtün üstüne yükseleceği anlaşılıyor.

1- Hukukun üstünlüğünü tahkim edecek düzenlemeler.

2- Sermaye ve sahiplik hakkını güvenceye alacak, yerli ve yabancı yatırımcıyı özendirme edecek hukuki şartların değişmesi.

Bu konuda Hak Bakanı Abdulhamit Gül’ün başkanlığında bir egzersiz yürütülüyor. Çalışmalar olgunlaştırıldıktan sonradan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunulacak. Hem Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan ile Hak Bakanı Abdulhamit Gül’ün iş dünyası ile bir araya gelmesi için hazırlıklar son aşamaya geldi. Lütfi Elvan, sosyal medya hesabından iş dünyasıyla görüşme öncesinde Hak Bakanı Gül’le bir araya gelip ön hazırlık yaptıklarını duyurdu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, meslek dünyasının temsilcilerine iki bakanın kendileriyle buluşma yapacağını belirterek, “Hukukun üstünlüğü konusunda hazırlık yapın” dediği söyleniyor. Toplantıya TOBB, TÜSİAD, DEİK, MÜSİAD, YASED, TİM gibi kuruluşların eğlence edilmesi bekleniyor.

BAHÇELİ’YE ÖZEN

Başta iki noktanın mükemmel anlaşılması gerekiyor: Yeni bir reform sürecine giriliyor ama bu geçmişte yaşanan çözüm sürecinin güya değil. İkincisi ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın reform sürecini MHP ile birlikte yürüteceği anlaşılıyor. Kimse MHP’siz bir reform süreci yaşanacağı gibi hatalı bir hesabın içine girmemeli. Cumhurbaşkanı Erdoğan, hafta sonu partisinin il kongreleri nedeniyle yaptığı konuşmada da “Sayın Devlet Bahçeli’ye ve tüm MHP camiasına, 15 Temmuz darbe girişimi ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ilk kez olmak üzere, ülkenin ve milletin menfaatine olan her hususta yanımızda bulundukları için bir kez daha şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Bu dürüst bir tercih.

Keza reform sürecinin siyasi desteğinin zinde olabilmesi için MHP’ye ihtiyaç var ayrıca de reform için yola çıkmışken, bir siyasi keşmekeş yaşanmasına fırsat verilmemeli. Çünkü o vakit apaçık reform kalmaz, Türkiye başka bir yere savrulur.

İŞ DÜNYASINDAN DESTEK

Bir süredir iş dünyasının nabzını tutmaya çalışıyorum. Reform sürecine zinde bir şekilde destek veriyorlar. Türkiye’nin her tarafta reform iklimine dönmesi, AB ile ilişkileri gündeme alması, mal varlıkları ve sermayenin güvence altına alınması, hukukun üstünlüğü gibi konularda çalışma yapılacak olmasını yardımsever buluyorlar. Yerli ve tanıdık olmayan sermayeyle ilgili atılması gereken adımlarla ilgili olarak hükümete iletilmek üzere araştırmalar yapıyorlar.

İŞ DÜNYASI KONUŞUYOR

TOBB’un düzenlediği ekonomi şurâsından daha sonra bir takım işadamlarının “2003-2004’teki Recep Tayyip Erdoğan ile buluşma yaptık. 2003-2004’teki havayı kokladık” dediklerini aktarmıştım. İş dünyasının bir sorunu vardı. Konuşmuyorlardı. Fakat bundan böyle konuşuyorlar. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmede “İş adamları yatırım yapmaktan korkuyor” diyebiliyorlar. Erdoğan’ın “Ben yatırımları destekleyen bir cumhurbaşkanıyım. Neden yatırım yapmaktan korkuyorlar?” diye sorması üzerine, “Siz yatırımları destekliyorsunuz. Sizden kaynaklanan bir dehşet değil. Tam aksine, siz teşvik ediyorsunuz. Lakin bazı kurumlar meslek dünyasının üstünde Demokles’in kılıcı gibi. Onlardan çekindikleri için yatırım yapmıyorlar” diyorlar. Erdoğan bunun üzerine, “Hazine ve Maliye Bakanı ile Adalet Bakanı sizinle buluşma yapacaklar. Ona göre hazırlığınızı yapın” diyor.

2023’E GİDEN YOLLAR

Yeni reform süreciyle Türkiye’yi 2023’e taşıyacak iklim hazırlanıyor. Irk metamorfoz istiyor lakin mevcut muhalefetin bunu gerçekleştirecek kapasitede olmadığını görüyor. Değişimi başarırsa Erdoğan başarır kanaati hâkim. O nedenle diyorum fakat reform süreci yol kazasına kurban edilmez ve içten yönetilirse, 2023 seçimlerinin sonucunu tahsis edebilir.

sizin için www.haberevi.org sitesi özenle haber araştırıp yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir