Abdulkadir Selvi yazdı: Arınç’la Erdoğan’ın istifa konuşması – HaberEvi Tüm Haberler

Bülent Arınç’ın bir zamanlama sorunu var.

Hatalı zamanda yanlış mesaj veriyor.

FETÖ’nün Erdoğan’ı tasfiye süreci başlattığı dönemde, “Üstüme cübbeyi tekrar geçirmeyi arzu ediyorum” diye çıkış yaptı.

12 Eylül’de darbe karşıtı davaların avukatı ve 28 Şubat’ta iyi kalpli bir uğraş vermiş biri olarak 15 Temmuz gecesi gümbür gümbür konuşması gerekiyordu. Sustu. “Silahlı terör örgütünün Fetullahçı olduğunu o gece öğrendim, bana ahmak diyebilirsiniz” itirafında bulundu.

Damadı FETÖ’den tutuklanmışken o çıktı, “KHK bir faciadır. Evime temizleme yapmaya gelen Daire Başkanlığı’ndan ihraç edilmiş bir kadın gördükçe, eşi polis ihraç edilmiş bir başka kadını gördükçe ben yerin dibine geçiyorum” diye konuştu.

CUMHUR İTTİFAKINI SARSIYORDU

Son çıkışı ise az kalsın cumhur ittifakını çatırdatıyordu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın fazla kızdığı söyleniyor. Zaten bu açıklamasına yansımıştı. “Fitne” dedi, “Geçmişte birlikte çalıştığımız kişilerin kişiye özel ifadeleri Cumhurbaşkanlığı’yla ilişkilendiremez” dedi, “Yasin Börü’nün katilleri hiçbir zaman Tayyip Erdoğan tarafından savunulamaz” dedi, “Kavalalarla birlikte olamayız” dedi. Daha ne desin?

Bülent Arınç, FETÖ’yle uğraş sürecinin başından itibaren yaptığı açıklamalarla ara sıra Erdoğan’la aleyhinde karşıya geldi.

Bu onun özgül ağırlığını zayıflattı.

ağarmış bir siyasetçi olarak AK Parti’ye oluşturacağı katkıyı engelledi.

AK Parti’yi kuran üç isimden biriydi Bülent Arınç.

AK Parti’nin ilk Meclis Başkanı oldu.

Cumhurbaşkanlığı seçimi gündeme geldiğinde akla gelen üç isimden biriydi. Abdullah Gül, Bülent Arınç ve Recep Tayyip Erdoğan’dan biri denildi. İkisi Başbakan ve Cumhurbaşkanı oldu.

Bülent Arınç’ın siyasette fırtınalar kopartan Habertürk’teki konuşmasını izlerken, “Yazık” dedim. “Yine hatalı zamanda hatalı mesajlar veriyor” diye düşündüm.

Bu düşüncemi arayan meslektaşlarımla paylaştım. Erdoğan’ın düşüncesini seslendiriyor diyenlere itiraz ettim.

İş sonunda Arınç’ın YİK’deri istifası noktasına kadar geldi.

ERDOĞAN VE BAHÇELİ’NİN LİDERLİĞİ

Türkiye reform sürecine girmişken, Bülent Arınç’ın çıkışı ile bir yol kazası yaşanabilirdi. Eğer Cumhurbaşkanı Erdoğan, zamanında hücum yapmasa bugün cumhur ittifakındaki çatlağı tartışıyor olabilirdik. Erdoğan, Arınç’ı değil, cumhur ittifakını seçim etti. “Sayın Bahçeli’ye ve bütün MHP camiasına, 15 Temmuz darbe girişimi ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ilk önce olmak üzere, ülkenin ve milletin menfaatine olan her hususta yanımızda bulundukları için bir kez daha şükranlarımı sunuyorum” dedi.

MHP Lideri Devlet Bahçeli ise “Sayın Cumhurbaşkanımızla hukukumuz Türkiye düşmanlarının kafalarının almayacağı dek sürekli, dengelenmiş, hesapsız, plansız, ilkeli, ortak derin saygı ve muhabbete dayalıdır. Kara kediler başka yerde dolaşsın, müfsit çakallar diğer mahfillerde beygir koştursun. Cumhur ittifakı Türkiye’nin yegâne umudu, yedi düvele karşı güvencesidir” diye konuştu.

“CUMHUR İTTİFAKI GÜÇLENDİ”

Bu işlem, cumhur ittifakına hasar verebilirdi. Lakin bütün aksine, iki liderin feraseti bir uçtan bir uca cumhur ittifakı bu süreçten bere almadan çıktı. Hatta bitmiş bir iman tamir edilmiş oldu.

İSTİFASI GEREKLİ MİYDİ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, sert çıkışından daha sonra Arınç’ın Cumhurbaşkanı YİK üyeliğine devam etmesi doğru olmazdı. Siyasette en önemli şey, itibardır. YİK üyeliği uğruna susması itibarını zedelerdi. Arınç Meclis Başkanlığı, başbakan yardımcılığı gibi görevler yapmış, AK Parti’yi kuran önemli isimlerden biriydi. Bu yaşananlara karşın YİK üyeliğine devam onu rencide ederdi. Içten olanı yaptı.

İSTİFA DİLİ YAPICIYDI

Yiğidi öldür hakkını yeme. Bülent Arınç, istifayı seçti ama bunun için dürüst bir yol izledi. Sosyal medyadan paylaşmak yerine önce Erdoğan’la görüşmeyi seçim etti. İstifa açıklamasında yapıcı bir dil kullandı. “Komite üyeliği görevimden ayrılma talebimi Sayın Cumhurbaşkanımıza ilettim ve kendileri de bunu uygun gördüler. Ortak iyi niyet temennileriyle helalleştik ve görevimden ayrıldım” dedi.

İSTİFA SÜRECİNDE NELER YAŞANDI

Acilen gelelim işin perde arkasına… Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sert konuşmasından sonradan Bülent Arınç, istifa kararı alıyor. Fakat bunu kamuoyuna açıklamadan önce Cumhurbaşkanı ile görüşmeyi seçim ediyor. Erdoğan’ın programın tümünü izlemesinin mümkün olmadığını, konuşmasının bazı bölümlerinin iletildiğini düşünüyor. Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş isimlerinin telaffuz etmesinin hatalı olduğu özeleştirisinde bulunuyor fakat programın tamamı hakkında Cumhurbaşkanı’na aydınlatmak istiyor. Pazartesi günü görüşmek için randevu talebini iletiyor. Fakat Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya’nın Akdeniz’deki Türk kargo gemisine yaptığı hileli müdahale nedeniyle süreci İstanbul’dan takip ediyor. O nedenle Ankara’ya salı günü geliyor.

İŞTE O TAVIR

Randevu talebi Arınç’tan geliyor fakat Cumhurbaşkanı telefonla arıyor. Müşterek olarak diyalogların yaşandığı bir röportaj gerçekleşiyor. Arınç, “Ben isimler konusunda konuştuğum için yanlış yaptım. Onu kabul ediyorum. İsimler üstünde konuşmamalıydım. Lakin ben yalnızca bunları söylemedim. 4 saatlik programda şunları da anlattım” diye bir özet yapıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan sabırla dinliyor. Arınç, “İsimler üzerinde konuşmakla keza partiye, hem size, keza cumhur ittifakına hasar verdim. Partimden ayrılmayacağım. Lakin müsaade ederseniz Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyeliğinden istifa edeceğim” diyor. Cumhurbaşkanı, “Peki o vakit” diye karşılık veriyor.

Tabii ancak şiddet bir koşul. Fakat edindiğim bilgiye takriben Arınç ile Erdoğan’ın aralarında bir polemik yaşanmıyor. Seviyeli bir söylev gerçekleşiyor. Sonuç itibarıyla bir istifa konuşması fakat ortak olarak bir kırgınlık ifadesi kullanılmıyor.

AK PARTİ’YE SOSYAL MEDYADAN AKORT VERMEYE ÇALIŞANLAR

Arınç, YİK’deri istifa etti ya birileri AK Parti’den de istifa etmesi için sosyal medyadan kampanya başlattı. Onların şunu öğrenmesi lazım. Recep Tayyip Erdoğan sosyal medyadan yönetilecek bir lider yok. Kimse sosyal ağ üzerinden AK Parti’ye ayar vermeye kalkışmasın. AK Parti’nin lideri Erdoğan’dır. AK Parti’yi Erdoğan yönetir. 18 yıldır iktidarda tuttuğuna tarafından de iyi yönetiyor demektir.

sizin için www.haberevi.org sitesi özenle haber araştırıp yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir