ABD’li bilim insanlarından kritik koronavirüs uyarısı: Aşı obez kişilerde işe yaramayacak – HaberEvi Tüm Haberler

Bir araştırmaya tarafından, sağlıklı kilodaki insanlara kıyasla obez şahısların Covid-19’dan ölme olasılığı yüzde 48 daha artı. Araştırmaya kadar, tıbbi verileri inceleyen bilim insanları, fazla şişman olmanın hastaneye yatırılma riskini iki kattan fazla artırdığını ve aşırı kilolu şahısların yoğun bakıma yatma olasılıklarının yüzde 74 daha artı olduğunu buldular. Bilim insanları, aşırı kilolu kişilerde daha yaygın olan kandaki aşırı şeker ve kan damarlarındaki şişliğin bağışıklık hücrelerini engellediğini ve bunun da kilolu şahısların enfeksiyonla savaşamayacağı anlamına geldiğini söyledi.

AŞI AŞIRI KİLOLU KİŞİLERDE İŞE YARAMAYACAK

Keza, vücutlarının ağırlığı nedeniyle ventilatörlerin çalışmadığı bu yüzden fazla şişman şahısların yoğun bakımda çare edilmelerinin de daha kuvvet olduğu açıklama edildi. Araştırmacılar, bir aşının aynı nedenlerle fazla şişman kişiler üstünde işe yaramayabileceği konusunda uyardı. Dünya Bankası göre görevlendirilen araştırmacılar, aşının işe yaramayacağını bildiren hiçbir şey olmadığını, ancak bilim insanlarının aşının daha az etkili olabileceğinin farkında olan olması gerektiğini söyledi. Uyarının, Chapel Hill’deki Kuzey Karolina Üniversitesi’ndeki araştırmacılar kadar obezite ile Covid-19 komplikasyonları arasındaki bağlantıyı araştıran bir makalede yapıldığı ifade edildi.

“OBEZİTENİN AŞI TESTLERİ İÇİN DİKKATE ALINMASI GEREKİR”

Çalışmanın yazarı Profesör Melinda Beck, “Aşının obezite hastalarında etkisiz olacağını söylemiyoruz, oysa obezite, aşı testleri için dikkate alınması gereken bir değiştirici etken olarak düşünülmelidir. Daha eksik koruyucu bir aşı bile yine de bir arz bağışıklık sunacaktır” ifadelerini kullandı. Profesör Beck ve meslektaşları, deneyde kullanılan aşıları deneyen bilim insanlarının, denemelerdeki şahısların obez olup olmadığını ve bunun aşının etkinliğini etkileyip etkilemediğini düşünmeleri gerektiğini öne sürdü.

sizin için www.haberevi.org sitesi özenle haber araştırıp yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir