AB’den Türk gemisindeki aramaya ilişkin tanımlama geldi – HaberEvi Tüm Haberler

AB Komisyonu Sözcülerinden Stano, İrini Operasyonu dahilinde Akdeniz’de Türk gemisinde yapılan hukuk dışı aramaya ilişkin, “Gemide yasa dışı araç gereç bulunduğuna dair kanıta rastlanmadı ve geminin yoluna devam etmesine izin verildi.” dedi.

AB'den Türk gemisindeki aramaya ilişkin açıklama geldi

Avrupa Birliği (AB), İrini Operasyonu zarfında Akdeniz’de Türk gemisinde yapılan aramaya ilişkin, Türkiye’den arama için rızasının istendiğini, belirledikleri sürede onay gelmeyince gemide arama yapıldığını ve yasa dışı malzemeye rastlanmadığını bildirdi.

AB Komisyonu Sözcülerinden Peter Stano, konuya ilişkin açıklamasında, Türk bayraklı “Roseline A” gemisinin seyrinden dolayı İrini Operasyonu yetkililerinin Libya’ya karşın BM ambargosunun ihlal edildiğinden şüphelendiklerini söyledi.

Aramadan önce İrini Operasyonunun sancak ülkesi olarak Türkiye’nin rızasını olmak üzere Türk Dışişleri Bakanlığına 4 saat önceden bildirimde bulunduğunu açıklayan Stano, İrini Operasyonu yetkililerinin operasyonunun merkezi İtalya’da yer alan Türkiye’nin Roma Büyükelçiliği’nin talebiyle bu süreyi 1 saat uzama konusunda mutabık kaldığını kaydetti.

Stano, geçen sürede Türkiye’den yanıt gelmediğini belirterek, “İrini Operasyonu gemiye çıktı ve NATO prosedürleri dahil uluslararası prosedürlere uygun bir şekilde gemide arama yaptı.” ifadesini kullandı.

sonra Türkiye’nin resmi olarak İrini Operasyonu’na aramaya müsade vermediği yönünde bildirimde bulunmasıyla aramanın durdurulduğunu aktaran Stano, “O sürede gemide yasa dışı malzeme bulunduğuna dair kanıta rastlanmadı ve geminin yoluna devam etmesine müsade verildi.” açıklamasını yaptı.

İrini Operasyonu’nun Libya’ya yönelik BM ambargosuna katkı maddesi arzetmek üzere AB tarafından yetkilendirildiğini gösteren Stano, BM kararlarının Türkiye dahil tüm BM üyelerini bağladığını, gemilerin sancak ülkelerine meslek birliği çağrısında bulunduğunu aktardı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “AB’nin, yasal Libya hükümeti, NATO ve ülkemizle istişare etmeden başlattığı İrini Harekatı son operasyonuyla cepheli olduğunu bir defa daha tescil etmiştir. Darbeci Hafter’e gelen tabanca desteğini denetlemeyen, tersine yasal Libya hükümetini cezalandırmayı hedefleyen bu anlaşmazlığa neden olan harekat çerçevesinde bir Alman fırkateyni tarafından ağırlık gemimize karşı gerçekleştirilen bu hukuksuz müdahaleyi güçlü olarak kınıyorum.” değerlendirmesinde bulunmuştu.

sizin için www.haberevi.org sitesi özenle haber araştırıp yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir