ABD’de skandal! 2 defa oy kullanılmış – HaberEvi Tüm Haberler

ABD’de 3 Kasım’daki 59. Başkanlık seçimleri yaklaşırken yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle posta yoluyla oy kullanılmasına yönelik tartışmalar da sıcaklığını koruyor. 

Georgia Eyalet Sekreteri Brad Raffensperger, yaptığı açıklamada, eyalette 9 Haziran’da yapılan ön seçimlerde 1000 kişinin önce posta aracılığıyla, daha sonra da tercih günü sandıkta oy kullandığını tespit ettiklerini duyurdu. 

İki kere oy kullanmanın eyalet yasaları çerçevesinde “ağır kabahat” sayıldığını kaydeden Raffensperger, bu suçun, 10 yıla dek hapis ve 100 bin dolara dek para cezası ile sonuçlanabileceğini belirtti. 

Raffensperger, “İki defa oy kullanan birey, tamamen ne yaptığının farkındadır.  Bu kişi, kanunlara uyan her bir seçmenin oyunun etkisini azaltıyor. Tercih sistemini oyuna getirmeyi seçim edenler kanunları çiğniyor. Eyalet sekreteri olarak ben bunu güzel göremem.” ifadelerini kullandı. 

Trump’ın “iki kez oy” açıklaması gündem olmuştu

ABD Başkanı Donald Trump, 3 Eylül’de devlete ait Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada uzak oy kullanacak seçmenlere çağrıda bulunmuştu. 

3 Kasım’daki seçimler için seçmenlere istek etsinler veya etmesinler çok sayıda oy pusulası gönderildiğini vurgulayan Trump, “Oyunuzun sayıldığından belli edinmek için adresinize gelen oy pusulasını mümkün olan en kısa sürede imzalayıp, gönderin. Tercih günü ya da erken oylama günü, seçim merkezinize gidip postayla gönderdiğiniz oyun sayılıp sayılmadığını kontrol edin. Eğer merkezde bitmiş oy kullanamıyorsunuz, bu postayla oy sisteminin düzgün çalıştığı anlamına kazanç.” ifadelerini kullanmıştı. 

Trump, uzak oy kullandıkları halde tercih merkezlerinde oylarının sayılmadığını ayrım eden kişilerin birebir oy faydalanma hakkı olduğunu vurgulayarak, “Postayla gönderdiğiniz pusula, siz oy kullandıktan daha sonra giderse ama bu olmamalı, bu pusula kullanılmayacaktır.” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Başkan Trump’ın bu açıklamaları, Amerikan kamuoyunda, “Trump, halka iki kez oy kullanmalarını önererek onları kanunsuzluğa itiyor.” tartışmalarına yol açmıştı. 

ABD’de Kovid-19 salgını sebebiyle posta yoluyla oy faydalanma sisteminin seçimde şaibeye yol açıp açmayacağı tartışmaları da uzun süredir devam ediyor.

sizin için www.haberevi.org sitesi özenle haber araştırıp yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir