ABD’de hane halkı borcu 2014’ten bu yandan başta azaldı – HaberEvi Tüm Haberler

Fed’in New York şubesi göre hazırlanan 2020’nin ikinci çeyreğine ilişkin Hane Halkı Borcu ve Kredi Raporu yayımlandı.

Rapora tarafından, Amerikalıların toplam hane halkı borcu, 2020’nin ikinci çeyreğinde yüzde 0,2 azalarak 14,27 trilyon dolara indi.

Bu yılın birincil çeyreğinde bir önceki çeyreğe kıyasla 34 milyar dolarlık azalış kaydeden hane halkı borcu, 2014’ten bu yana başta düşüş gösterdi. Laf konusu borç, yıllık bazda ise 406 milyar dolar arttı.

– Kredi kartı borçlarında rekor azalış

Bu dönemde ülkede, hane halkı borcunun azalmasında kredi kartı borçlarındaki rekor düşüş etkili oldu.

Yeni alıcı koronavirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle alıcı harcamalarındaki azalışla Amerikalıların kredi kartı borçları, bu yılın ikinci çeyreğinde 76 milyar dolar azalarak 820 milyar dolar seviyesine indi.

ABD’de toplam hane halkı borcunda en yüksek payı konut kredileri alırken, söz konusu borç kalemi ikinci çeyrekte bir önceki çeyreğe göre 63 milyar dolar artışla 9,78 trilyon dolara çıktı.

Bu yılın ikinci çeyreğinde Amerikalıların en fazla borçlandığı öteki kalemler ise 1,54 trilyon dolarla öğrenci kredileri ve 1,34 trilyon dolarla araba kredileri oldu.

Öğrenci kredileri kaynaklı borçlar, bu yılın ikinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe kadar 2 milyar dolar artarken, araba kredileri kaynaklı borçlar 3 milyar dolarlık azalış gösterdi.

 

sizin için www.haberevi.org sitesi özenle haber araştırıp yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir