ABD ve İngiltere, Libyalı tarafların ateşkes kararını gönül rahatlığıyla karşıladığını duyurdu – HaberEvi Tüm Haberler

ABD’nin Libya Büyükelçiliğinin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, elçiliğin, “UNSMIL (Birleşmiş Milletler Libya Yardım Misyonu), Başbakan Serrac ve Temsilciler Meclisi Başkanı Akile Salih’in, bütün Libyalılar için kayda değer adım farzedilen açıklamalarını gönül rahatlığıyla karşıladığı” kaydedildi.

İngiliz yönetimi de mütareke kararını “enerjik bir memnuniyetle karşıladığını” duyurdu.

İngiltere’nin Libya Büyükelçisi Nicholas Hopton, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “İngiltere bu duyuruyu enerjik bir gönül rahatlığıyla karşılıyor. Libya halkı fazla net: Libya krizine askeri bir çözüm değil. Şimdi tüm tarafların harekete geçmesi ve ateşkese bağlı kalması gerekiyor.” ifadelerine yer verdi.

UNSMIL Genel Sekreter Vekili Stephanie Williams, mütareke kararına ilişkin bugün yaptığı yazılmış açıklamada, “Libya’nın içinde olduğu bu güç zamanda en çok gereksinim duyduğu yiğitlik örneğini gösteren bu mütareke çağrısını sıcak bir memnuniyetle karşılıyoruz.” ifadelerini kullanmıştı.

– Libyalı tarafların mütareke kararı

Başbakan Serrac, bugün “ulusal ve siyasi sorumluluğunun, ülke ve bölgenin içinde bulunduğu durumun ve salgın şartlarının gereği olarak, ülkedeki tüm askeri güçlere anında mütareke yapılması ve askeri operasyonların durdurulması talimatı” vermişti.

Serrac, fiili bir mütareke için Sirte ve Cufra’nın silahtan arındırılmış bölgeler olması, yabancı ve paralı askerlerin ülkeden çıkması gerektiğine dikkati çekerken, tüm Libyalıların üstünde anlaşacağı Anayasa hükümlerine uygun şekilde, Başkanlık Konseyi ve genel seçimlerin gelecek mart ayında yapılması çağrısını yinelemişti.

Petrol saha ve limanlarında üretimin yeniden başlaması gerektiğini vurgulayan Serrac, petrol gelirlerinin “Ulusal Petrol Kurumu’nun (NOC) Merkez Bankası’ndaki özel hesabına yatırılmasını, Berlin Konferansı’ndan çıkan kararlar doğrultusunda kapsayıcı siyasi düzene ulaşana ve Birleşmiş Milletler (BM) ve BM Libya Takviye Misyonu’nun yardımlarıyla şeffaf ve iyi bir idare sağlanana dek bu gelirlerde hiçbir tasarrufta bulunulmamasını” istedi.

Libya’nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter’in siyasi müttefiki Tobruk Temsilciler Meclisi (TM) Başkanı Akile Salih de Serrac’ın yaptığı ateşkes açıklamasıyla eş zamanlı şekilde “ivedi bir ateşkes ve Sirte’nin yeni kurulacak Başkanlık Konseyi’ne geçici olarak ev sahipliği yapması” çağrısında bulunmuştu.

sizin için www.haberevi.org sitesi özenle haber araştırıp yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir