ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, İsrail ve BAE’yi ziyaret edecek – HaberEvi Tüm Haberler

İsrail basınında bulunan haberde, Pompeo’nun pazartesi İsrail’i ziyaret edeceği, salı da BAE’ye geçeceği belirtildi.

Pompeo’nun ziyaretinde İsrail ile BAE arasında varılan normalleşme anlaşmasının yanı sıra Çin ve İran’ın bölgedeki faaliyetlerinin de gündeme geleceği açıklama edildi.

Ziyaret sırasında Pompeo’ya ABD Başkanı Donald Trump’ın danışmanı ve damadı Jared Kushner ile ABD Ulusal Emniyet Danışmanı ​​Robert O’Brien’ın da eşlik edeceği kaydedildi.

ABD Başkanı Donald Trump, 13 Ağustos’ta İsrail ile BAE’nin “ilişkilerini ayrıntılarıyla normalleştirmek” için anlaşmaya vardıklarını duyurmuştu. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da Trump’ın paylaşımını alıntılayarak, “Bu, tarihi bir gün.” değerlendirmesinde bulunmuştu.

BAE’nin devlete ait ajansı WAM’ın haberinde İsrail ile BAE’nin, ilişkilerin tesisi için “müşterek yol haritası” tespit konusunda anlaştığı ve iki ülkeden yetkililerin ilerleyen haftalarda bir araya gelerek bambaşka alanlarda ikili anlaşmalar imzalayacağı açıklama edilmişti.

BAE, 1979’da Darı’ın, 1994’te de Ürdün’ün ardındaki İsrail ile normalleşme anlaşmasını imzalayan üçüncü Arap ülkesi oldu.

 

sizin için www.haberevi.org sitesi özenle haber araştırıp yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir