ABD Başkanı Trump: Polisimize hürmet duymalı ve onlara sahip çıkmalıyız – HaberEvi Tüm Haberler

Trump, Teksas eyaletinin Dallas kentinde siyahi toplum temsilcileri bir araya geldiği yuvarlak masa toplantısında, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

Washington eyaletinin Seattle kentinde bir grup protestocunun “otonom bölge” ilan etmesine tepki bildiren Trump, “Seattle’da olanlara bakın. (Göstericiler) Kenti ele geçirdiler. Seattle koskocoman bir büyük kasaba. Böyle bir şey Teksas’ta yapılamazdı.” ifadesini kullandı.

Trump, son günlerde ülkede “herkes için eşitlik” tartışmaları olduğunu vurgulayarak, “Ne eyvah ki bölünmüşlüğü körüklemek ve aşırı bir gündem ortaya kurmak isteyen birileri var. Biz onların peşinden gitmeyeceğiz. Onların yolu, fakat daha artı yokluk, kabahat ve acı doğuracaktır.” dedi.

Polis teşkilatlarının “dağıtılması” fikrine de şiddetle karşısında meydana çıkan Trump, “Polisler dağıtıldığında ne yapacaklar? Biz tam tersini yapıp, polislerin eğitimine daha fazla enerji ve kaynak ayırmalıyız. Polisimize hürmet duymalı ve onlara sahip çıkmalıyız. Polisler bizi koruyor. Nereye giderseniz gidin, çürük elmalar olacak.” değerlendirmesinde bulundu. 

“Bağnazlık ve ön yargıya aleyhinde birlikte çalışmalıyız”

Ülkedeki sorunların onarılması için ellerinden geleni yapacaklarını vurgulayan Trump, “Nerede ortaya çıkarsa çıksın, dar görüşlülük ve ön yargıya karşı birlik olmalıyız. Ancak, 10 milyonlarca iyi iyi kalpli Amerikalıyı, hatalı yere  ‘ırkçı’ veya ‘yobaz’ olarak etiketleyerek yaraları iyileştiremeyiz ve ilerleme kaydedemeyiz.” görüşünü paylaştı. 

Siyahi Amerikalıların yaşam koşullarının iyileştirilmesi için sağlık ve ekonomi de dahil çoğu konuda adım atacaklarını kaydeden Trump, “Polis teşkilatlarının güç kullanımı konusunda en güncel profesyonel standartları karşılaması üstüne bir başkanlık kararnamesini tamamlamaya çalışıyoruz. Bu kapsamda, gerginliğin azaltılmasını sağlayacağız ve sosyal hizmet uzmanlarının, emniyet güçlerine bazı durumlarda eşlik etmelerine izin vereceğiz. Polisimizin bir şekilde eğitildiğinden kesin olmak istiyoruz.” ifadesini kullandı.

sizin için www.haberevi.org sitesi özenle haber araştırıp yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir