400 çocuk pazarlığı Avrupa’nın yüz karası! – HaberEvi Tüm Haberler

Ege’de Balıkesir’in Ayvalık ilçesinin karşı kalan Midilli adasında çarşamba günü peşpeşe çıkan yangınlarda kül olan Moria kampında yaşayan takriben 13 bin sığınmacının akıbetleri için şüphe sürerken, 27 üyeli Avrupa Birliği (AB) 406 refakatsiz çocuğu bile henüz sahiplenemedi.

AY ARDINA KADAR GİDECEKLER

Moria kampında yaşamış ve aileleri bulunmayan 406 çocuk, perşembe günü Midilli’den Atina’ya nakledildi. AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Margaritis Schinas ile dün videokonferans aranjör Alman İçişleri Bakanı Horst Seehofer, Fransa ve Almanya’nın çocukların büyük kısmını kabul edeceklerini, iki ülkenin de 100 ila 150 dek çocuk sığınmacı alacağını açıkladı. Çocukların ay sonuna kadar ülkeye getirmenin hedeflendiğini dile getiren Seehofer, bu mültecileri kabul edecek ülkeler aralarında Finlandiya, Lüksemburg, Slovenya, Hollanda, Hırvatistan, Portekiz, İsviçre ve Belçika’nın bulunduğuna, ancak Avusturya’nın bu ülkeler arasında yer almadığına dikkati çekti. AB ay ardina kadar da yeni bir sığınmacı ve mülteci reformu planlıyor, oysa bir takım ülkeler gerekli mülteci alımına aleyhinde çıkıyor.

MEZARLIKLARDA YATIYORLAR

Moria yangınından üç gün geçmesine rağmen henüz bu çocukların Yunanistan’dan tahliyesi için bir teşebbüs başlamadı. Moria’daki yangından canlarını kurtaran binlerce mülteci ise yol kenarlarında, tarlalarda ve mezarlıklarda sabahlıyorlar. Midilli sakinleri, civar adalardan getirilen çadırların kurulmasını engellediler. Bunun üzerine BM’nin atama ettiği birkaç yüz çadır, dün helikopterlerle Midilli’deki askeri atış talim alanına götürüldü.

KADINLAR GEZGIN GEMİSİNDE KALIYOR

Sığınmacı kadın ve çocukların minik bir bölümü ise bir gezgin gemisinde kalıyor. Moria’daki 13 bin sığınmacıdan takriben 4 bini çocuk. Binlerce mülteci dün de “Moria’ya dönmek istemiyoruz. Midilli’den gitmek istiyoruz” sloganları atarak davet yaptı. Yunan Hükümeti, korona nedeniyle hiçbir sığınmacının adadan ayrılmayacağını açıkladı. Moria’daki yangın, COVID-19 testleri olumlu çıkan 35 sığınmacıdan 20’sinin karantinaya alınmayı reddetmeleri üzerine başlayan kavgada çıkmıştı.

AVRUPA’NIN SABIKALI KAMPI

2013 yılında 2.200 mülteci barındırabilecek kapasitede inşa edilen, 2015’te de kapasitesi 4 bine çıkarılan Moria, yıllardır hayat standartları açısından Avrupa’nın en kötü mülteci kampı sayılıyor. Moria’da sığınmacılar 2016’dan bu yandan 7 kez ayaklandı. Olaylarda 7 kişi öldü.

ALMAN MUHABİR TÜRKİYE’DEKİ KAMPLARI ÖVMÜŞTÜ

Alman Bild gazetesinin Atina muhabiri Liani Spiropulu geçen yıl, Türkiye ve Yunanistan’daki kampları ziyaret ettikten sonra “Ülkemdekilere kıyasla, Türkiye’deki kamplar 5 yıldızlı otel gibi” deyince tepki çekmişti.

sizin için www.haberevi.org sitesi özenle haber araştırıp yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir